PROWINCJA ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO: Pallotyni ze świata w Częstochowie

Pallotyni ze świata w CzęstochowieZ Korei, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Papui Nowej Gwinei, Białorusi, Francji, Włoch, Szkocji i Polski przyjechali pallotyni polscy do Częstochowy. Takie Zebrania Prowincjalne odbywają się co trzy lata.

Od 8 do 13 lutego 2010 szukają odpowiedzi na pytania, jak w naszej  kulturze masowej być księdzem i bratem pallotynem? Jak zainteresować żywym Bogiem zmieniający się świat? W jaki sposób odpowiadać dzisiaj na potrzeby ludzi? Jak lepiej współpracować ze świeckimi w Kościele?

Jest to wyjątkowy czas wsłuchiwania się w głos Boga i ludzi. Obrady toczą się pod hasłem: „Ożywiać wiarę i rozpalać miłość”. Apostołowie Chrystusa w świecie, który się zmienia.

Przed Prowincją Zwiastowania Pańskiego niełatwe zadanie. Chodzi o to, aby znaleźć choć część odpowiedzi. Niektóre już się wyłaniają: jeszcze bardziej zaangażować ludzi świeckich w odpowiedzialność za Kościół, podnieść poziom głoszenia kazań, odważniej wykorzystać media do ewangelizacji, a przede wszystkim dokonywać osobistej, duchowej odnowy każdego pallotyna.

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, bo tak brzmi pełna nazwa Pallotynów, zostało założone w XIX wieku przez św. Wincentego Pallottiego, rzymskiego księdza. Jest to zgromadzenie międzynarodowe z siedzibą Zarządu Generalnego w Rzymie. W Polsce obecni są od 1907 roku, a ich liczba sięga ponad 600 księży i braci. Angażują się w różne formy pracy, takie jak: misje zagraniczne, duszpasterstwo parafialne i pielgrzymkowe, działalność wydawniczą i naukową. Pracują jako kapelani w szpitalach, w wojsku i hospicjach. Podejmują także dzieła charytatywne oraz prowadzą szkoły.

Ks. dr Kazimierz Czulak SAC
Przełożony Prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego